Mats Nyholm blir ny direktor i S:ta Clara kyrka

Det är med stor glädje vi kan meddela att rekryteringen av ny direktor i Clara kyrka av avslutad och att Mats Nyholm har fått tjänsten. Han tillträder efter helgerna 14/1- 2018. Mats är 40 år och bor i Västerås med fru Camilla och tre barn. För många är han ingen okänd person och har på Carl-Eriks tid arbetat i Clara kyrka och kommer till Clara kyrka ibland och predikar. De senaste åren har han arbetar i Bäckbykyrkan i Västerås och varit ansvarig för ett omfattande arbete som engagerat arbetslag och många volontärer.

Vi tackar alla i föreningen för allt engagemang, alla tips, mail och synpunkter till oss i rekryteringsgruppen, men framför allt tack för alla era böner!

Vänliga hälsningar
Mikael Johansson
Ordf. S:ta Clara kyrka

Post a comment

Berätta att
du kommer