Söndagsskolan för vuxna

Varmt välkommen till höstens söndagsskola för vuxna på Hotell Scandic Klara kl. 09:45-10:30. Det blir söndagsskola varje söndag fram till jul, något som innebär att du har möjlighet att få höra många intressanta föredrag/bibelstudier och delta i en fin gemenskap.

Hotell Scandic Klaras adress är Slöjdgatan 7 (nära Hötorget). I samband med söndagsskolan finns det möjlighet att äta frukost från kl. 09:00. Styrelsen har beslutat att subventionera frukosten. Nu kostar den endast 40 kronor för medlemmar och 100 för övriga. Den betalas kontant på plats till ansvarig föredragshållare eller swishas till 123 131 2883. När du kommer in i entrén går du rakt fram till frukostrummet, och söndagsskolan är i en i anslutande lokal.

Program för S:ta Clara kyrkas söndagsskola för vuxna november till december​
4 nov, Andens nio frukter forts, Gita Andersson
11 nov, Genom Jesu sår är ni helade – Vad innebär det ? Del 2, Nils Lidskog
18 nov, Rosenius och syndens dagliga plåga, Jan Andersson
25 nov, Då skall världen förstå – Om ekumenik, Elisabeth Sandlund
2 dec, Fågelvy över Nya Testamentet, Johan Kårlin
9 dec, Andens nio frukter avslutning, Gita Andersson
16 dec, Mjölk och frihet, Klas Lindberg

Fortsättning följer…

Post a comment

Berätta att
du kommer